rockoLik forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

rockoLik forum

RockerLarın buLuşma noktası..!

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri

YazarMesaj
Brian May
Yeni üye
Yeni üye
Brian May

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri Empty
MesajKonu: Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri   Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri EmptyÇarş. Mayıs 28, 2008 2:26 am

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri Mercury

Freddie Mercury’nin AİDS’e bağlı bir zatüreden ölümü konuyu araştırırken ekşi sözlükte bir yazarın eklediği bir yazı dikkatimi çekti tamamını koyuyorum durumu en iyi açıklayan şey çünkü

1994 Mart ayında çıkan bir dergide son günleri şu şekilde anlatılmış sanatçı;
"yarın ölsem gam yemem. Gerçekten her şeyi yaptım!"

devasa yatağının üzerindeki beyaz saten çarşafın altına uzandı. önceden olduğu gibi rahat, barış ve gurur dolu gözler ile son kez dünyaya bakarak.

Sahip olduğu İran kedileri üzücü ayrılışından birkaç saat önce beşiklerine yatırılmışlardı. Artık en vefakâr dostları da bir kaç haftadır yoktu.

Londra’da ki 8 yatak odalı dev köşkünde muhtemel son için her an hazırda bulunan doktorları kendisini beklerken, bayan mary Austin onu gözyaşları arasında yanağından öperek dışarıya bakmasına yardımcı oldu. Son klibi these are the days de ki tanınamayacak halinden ve 1 gün önce AİDS olduğunu açıklamasının ardından dışarısı hayranları, yüzlerce gazeteci, TV kamerası ve ölümünü bekleyen bir dünya ile doluydu.

ayrılışından sonra freddie'nin doktorlarından biri gorden atkinson hakkındaki ölüm raporunda uykuda rahat bir şekilde yaşama veda ettiğini yazmıştı..5 yıldır herkesten saklı tuttuğu aids hastalığından kaynaklanan bir çeşit zatürre nedeniyle ölmüştü.

freddie'nin kahverengi gözleri kapanıyor yüzü gri bir reng alıyor ve müzik; tarihi boyunca ki en büyük kayıplarından birini vermeye hazırlanıyordu.

mercury bu olanların hiçbirinin farkında değildi.son 2 gündür yemek yiyemiyor,zar zor konuşup görebiliyordu. Oraya öylece uzanmıştı, bir ölüden çok az farkı olan bir beden gibi.

Etrafındaki güzel antikaların, Japon yapımı boyama sanat eserlerinin,yıllar önce binlerce pound vererek aldığı Fransız tarihi eserlerinin farkında değildi.hayranlarından gelmiş milyonlarca kartpostal,mektup ve ya sanat aşkını yansıtan yüzlerce koleksiyonunda farkında değildi.sözcüsü roxy meade e zorlukla yazdırdığı yazı masanın üstünde duruyordu ve onunda farkında değildi..açıklama aynen şöyleydi;

"hiv testimin pozitif çıktığını dolayısıyla aids olduğumu açıklamayı dilerim.bu bilgiyi uzun bir süredir etrafımdan saklı tutmanın yararlı olacağına karar vermiştim.ne var ki aniden tüm dünyadaki hayranlarımın ve arkadaşlarımın doğruyu bilmesinin zamanın geldiğini hissettim.

umarım herkes, doktorlarım ve tüm dünya bu berbat hastalık ile savaşmamda bana yardımcı olacak"

açıklamadan sonra mercury'nin arkadaşları ve ebeveynleri jer,bomi bulsara bile biraz daha zamanının olduğuna inanıyorlardı fakat son çok süratli gelmişti.

24 Kasım 1991 pazar günü öğleden sonra saat 7 de freddie mercury'nin hayatı son bulmuş ve müzik dünyası artık çok daha dar ve çok daha soğuk bir mekân haline gelmişti geceye doğru ölüm haberi tüm dünyaya yakın arkadaşı dave clark tarafından açıklandı.

"freddie mercury bu akşam evinde huzurlu ve sessiz bir şekilde yaşama veda etti. Ölüm sebebi aids'e bağlı pheumonia zatürre olarak saptandı lider solist mutlu bir şekilde aramızdan ayrıldı ve ölmeden önce hiçbir şey söylemedi sadece uyudu, biliyorum ki buradan daha iyi bir yere gitti."

Ölümünden birkaç hafta öncesine kadar freddie pheumonia'nın yol açtığı görme engeli ile mücadele ediyordu artık elton john,kenny everett,queen üyeleri dostlarının son ziyaretine gitmişlerdi.

bir tek mary austin hergün evine uğruyordu. Mary freddie'nin 70'ler de hayatına girmiş ve gerçek anlamda sevebildiği tek kişi olmuştu. daha sonra ayrıldıklarında bile hala mükemmel iki dosttular hatta bir ara ; mary'nin evlendikten sonra doğurduğu küçük bebeğini freddie'nin kucağına alıp sevmesi gazete başlıklarını süslemişti.

"sonun geldiğini biliyordu" dedi mary gözyaşları arasında"fakat muazzam gururu yenilgiyi asla kabul etmiyordu ve hisleri sonuna kadar savaşmasına hüküm vermişti. Son haftalarda inanılmaz acılar içerisindeydi yemek bile yiyemiyordu, buna rağmen herhangi bir

üzüntüsünün dahi olmadığını tekrar söyledi."

"yatağının başından ayrılırken onu yanağından öptüm ve kendisini çok sevdiğimi söyledim fakat freddie'nin bu haline bir daha asla şahit olmak istemiyordum"

mercury'nin henüz 45 yaşında göçüp gitmesinden sonra Londra’da ki evine dünyanın dört bir yanında ki müzisyenler ve hayranları tarafından çiçek, mesaj yağmuru başladı.

grubun diğer elemanları roger taylor,brian may ve john deacon;en iyi arkadaşlarını kaybettiklerini, onunla inanılmaz sihirli günler geçirdiklerini fakat freddie gibi biri ile çalıştıkları ve kendisi gibi yaşayıp yaşama veda ettiği için çok büyük bir gurur yaşadıklarını açıkladılar.

brian May”san günlerinde çok zayıflamıştı, bununla birlikte sürekli bir şeyleri tamamlama çabası içerisindeydi eski kliplerimizi videodan izliyor ve hataları bulup not ediyordu ayrıca gücü olduğu sürece geceleri limuzin'i ile çıkıp dolaşırdı normal marketlere ve alışveriş mekânlarına giderek aniden bir hayranının karşısına çıkar onlara tarifsiz şaşkınlıklar yaşatırdı insanlara sürpriz yapmayı severdi."

Ölümünden birkaç hafta sonra noel günlerinde bohemian rhapsody piyasaya tekrar sürüldü ve listelere değiştirilmeden 2.defa giren tek şarkı olarak tarihe geçti. Tüm zamanların en büyük satışlarından birini yaptı, akabinde hâsılat aids'e karşı savaşan yardım kuruluşlarına devredildi.

mercury Londra’da ki evinden rolls royce'una konulmuş bir tabut içerisinde çıkarıldı. Arkasında çiçeklerle bürünmüş 7 tane limuzin mercedes ile birlikte tüm dünya tarihin en büyük şov ve müzik adamını yolcu ediyordu.

freddie zerduştluk dinini benimsemişti..

mercury'nin bedeni bu geleneklere göre sadece çok yakın dostları ve ailesinin bildiği bir yerde zerduşt dilince okunan dualar sonrasında yakılıp küllere dönüştürüldü.

müzik..utangaç bir sanat okulu öğrencisini,dünyanın en karizmatik rock yıldızına dönüştüren şey..şimdi ağlamaktaydı..

göz yaşları ile geçen bu günlerde,david bowie,u2,gary glitter gibi sanatçılardan anma kardları geldi.."freddie üzücü bir şekilde kaybedildi ,asla unutulmayacaksın"

mary austin,freddie'nin en çok sevdiği çicek olan sarı güllerden oluşan bir demete bıraktığı not ile eski dostuna veda etti.."en derin ve özgün sevgim için.."dave clark'ın kardında ise"hayat ölümsüzdür dostum..senin gitmeden önce dünyaya bıraktığın etki de sonsuz ve daimi kalacaktır.."

Elton john'un pembe güller ile gönderdiği not çok anlamlıydı "tanrı ensonunda kare asını tamamladı dostum..elvis presley,janis joplin,john lennon ve sen...arkadaşım olduğun için teşekkürler..seni her zaman seveceğiz" şeklindeydi..Boy George "sevgili freddie seni seviyorum"..en dokunaklı olanı ise yaşamı boyunca kendisini sevmedikleri ve anlamadıkları idda edilen ebeveynleri jer,bomi bulsara'dan gelmişti.."sevdiğimiz bir tanecik oğlumuza..seni sonsuza kadar seveceğiz..annen ve baban.."

Kendisinden nefret eden bulvar basını bile şok içerisindeydi..ve belki de ilk defa başlıklarında aleyhine olmayan şeyler yazılıydı..haftalarca son albümlerinde ki şarkılar irdelendi..son albümünde ki hitman şarkısını aids için yazdığı ortaya çıktı..

"Hayatım boyunca kendi bildiğim gibi yaşadım. İnsanların bana karşı gösterdikleri tepkilere sürekli gülümseyerek karşılık vermeyi

seçtim..ve pişman değilim.sadece kendim oldum..sadece ben.." -freddie mercury-

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri Cliffburton2

Cliff burton

Gelmiş geçmiş en iyi müzisyenlerden biri olan Cliff burton Metallica içi 3,5 sene boyunca ter döken bu vahşi adam 1986 yılında trajik bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Gitar teknisyeni John olayı anlatıyor:"iki şeritli bir yoldaydık ve hepimiz uyuyorduk.Otobüs sanırım sağa doğru kaydı ve sürücü de düzeltmek için sola doğru sert bir hareket yaptı ama bu sefer de otobüsün arkası kaymaya başladı, bu sırada sanırım herkes uyandı.o an ben ranzadan düştüm, otobüs de yol kenarındaki toprak yığınlarına çarptı ve yan devrildi.ranzasından düşen Kirk kendini hemen acil çıkışlardan birinden dışarı atmıştı.dışarıda gördüğü manzara karşısında gözleri fal taşı gibi açılacaktı.otobüsün altında ise Cliff'in sadece bacakları görünüyordu.bas ustası,aranjör, şarkı sözü yazarı, grup arkadaşı ve dostu Cliff Burton otobüsün altında cansız yatıyordu...".James daha sonradan menajerlerinin "grubu toparlayıp bir otele götürmeliyiz" demesi üzerine "ne grubu, biz şu anda bir grup değiliz ki" der. "...otobüs şoförü, başkalarının üzerine örtmek için onun altına sıkışmış battaniyeyi çekerek çıkarmaya çalışıyordu üzerine gidip 'sakın yapma' diye bağırdığımı hatırlıyorum. zaten çoktan adamı öldürmek istiyordum. sarhoş muydu yoksa gerçekten bir buz kütlesi yüzünden mi kaza yaptık bilmiyordum tek bildiğim, direksiyonda o vardı ve Cliff artık yaşamıyordu." James-1993.Kirk, Cliff ile o gece bir süre video izledikten sonra ranzaları değiştirme kararı aldıklarını söyledi."yataklar için kağıt çektik.Cliff maça birlisini çekti."Cliff Kirk'in yatağını almıştı!"sanırım kendimi çok suçlu hissediyorum."diyor Kirk."olay olduğunda ölen ben olmalıydım diye düşündüm."

4.29.1995’de Tarihinde aramızdan ebediyete gönderdiğimiz hak ettiği değeri asla görememiş virtüöz. Sarhoş bir kamyon şoförü’nün kendi arabasına çarpması sonucu vefat etmiştir. Olayla ilgili en yakın arkadaşı sanatçı Gary Smith o gün olanları şöyle anlatıyor “criss o gece beni aradı ve o ve karısı dawn ile birlikte her yıl bu çevrede gerçekleşen livestock festivaline gitmek isteyip istemediğimi sordu. karanlık ve yağmurlu bir gündü; criss'in canı pek gitmek istemiyordu ama dawn onu yine de gitmeye ikna etmişti, çünkü evde sıkılıyordu. Ben gitmemeye karar verdim çünkü bir portreyi bitirmem gerekiyordu - o günden sonra o şeye bir daha asla dokunmadım.” Cenazesinde kendi yazdığı ve mükemmel bir şarkı olan When the Crowds Are Gone çalınmıştır

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri Dimebag

Nathan Gale

8 Aralık 2004'te Ohio'daki Alrosa Villa adlı bir kulüpte sahne alan Damageplan henüz ilk şarkısını bile tamamlamamışken sahneye atlayan bir gencin silahlı saldırısına uğramış, olay sonrasında Dimebag'in de dahil olduğu dört kişi hayatını kaybetmişti. Tanıkların verdiği ifadeye göre saldırıyı başlatan gencin hedef aldığı kişi doğrudan Dimebag'di. Polis tarafından vurularak durdurulabilen saldırganın kimliği olay sonrasında tespit edildi. 25 yaşındaki Nathan Gale annesinin verdiği ifadeye göre paranoyak şizofren teşhisiyle tedavi görmekte olan bir akıl hastasıydı fakat son zamanlarda ilaç tedavisini bırakmıştı. Polisin yaptığı araştırmalar Nathan Gale'ın Dimebag Darrell'ı öldürme sebebinin Pantera fanatikliğiyle ilgili olmadığını gösterse de müzik dünyasında cinayetle ilgili sayısız teori üretildi doğal olarak. Damageplan üyeleri, grubun tur görevlileri ve özellikle de fanlar, cinayeti Pantera fanatikliğinin motive ettiği konusunda hemfikir. Pantera'nın dağılması ve Phil Anselmo ile Dimebag arasındaki sorunlar da Nathan Gale'i tetiklemiş olabilir deniyor.

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri Fchuckzd1

Chuck Shuldiner

Ne yazık ki 13 Aralık 2001 yılında aramızdan ayrılan Metal müziğin en büyük dahilerinden biri olan gitarist,şarkı sözü yazarı,vokalist Death grubunun beyni olan mükemmel insan Chuck Shuldiner.Lanet olası kaderin küçücük bir beyin urunun yüzünden aramızdan giden dahi insan müziği asla ölmeyecek bütün bu kötü durumuna rağmen hayata olan tutunuşu olumlu tavrı ve bir insan yakışacak davranışları ile Metal müzik sahnesinin efsane ismi bir Ekşi sözlük yazarının da dediği gibi “tanrının müziğini çok beğendiği ve sadece kendisine çalması için yanına almaya karar verdiği mükemmel şahsiyet” Seni özledik adamım seni özledik…. Taziye defteri

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri Scott

Bon Scott

Uyuşturucular kazalar alkol komaları ölümler çeşitli ve oldukça fazla ama en trajiklerinden biri efsane AC DC vokalisti Bon Scott’a ait. Acdc'nin ekipmanlarını taşıdığı kamyonun şoförlüğünü yaparken, gruba vokalistlerinin kötü olduğunu kendisini denemeleri gerektiğini söyleyen ve denemeden başarıyla geçerek grubun vokalisti olan İskoç asıllı Avustralyalı şarkıcı 19 şubat 1980 de İngiltere’de kendi kusmuğunun içinde boğularak ölmüştür.

Bir benzer ölüm şekli ise Led zepplinin efsane davulcusu John Bonham alkole olan tutkusu yüzünde 1980 yılında yatağında kendi kusmuğunda boğulmuş olarak bulundu. Bir efsaneye göre öldüğü günün bir gün evvelsi Jimmy Page'in evinde yapacakları provaya giderken yolda mola verdiği barda 16 düble votka içmiş bir şişede provada içtikten sonra sabahı vefat etmiştir.

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri RandyRhoads_metal

Randy Rhoads

Hayatın da alkol ve uyuşturucudan uzak kalabilmiş ender yıldızdan biriydi o ne yazık ki hazin bir uçak kazasında aramızdan ayrıldı.
Olayın gelişimi ise daha da trajiktir konserden sonra grup Orlandoda yapılması planlanan Rock Super Bowl konserinde sahne almak için yola koyuldu. Orlanda yolu üzerinde otobüs şoförü Andrew Aycockun evi bulunmaktaydı. Ve Andrewin daha önceki konserde yanlarında olan karisini bırakmak için evine gittiler. Eve vardıklarında grup elemanlarinin bir kısmi otobüste uyurken bir kısmide bir şeyler içmek için otobüsten indiler. Evinin yanında bir uçağı olan Andrew bir kaç dakikalık bir tur için Rhandyi ve grubun makyözu Rachel Youngblood u uçağına davet etti. Uykusuz vaziyette uçak kullanan Andrew * Aycock uçağın kanadını pistin 30 metre ilersinde duran otobüse
çarptığında sadece 3 metre yükseklikte uçuyorlardı. andrew, randy ve rachel 1982 günü martında saat sabah 9 sularında hayatlarını kaybettiler. Otobüste uyumakta olan ozzy ve rudy şans eseri yara almadan kurtuldular. California San Bernadino da toprağa verildi

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri 274554

Kurt Donald Cobain

Şüphesiz ki Rock ve Metal tarihinde bir akıma öncülük eden gruplardan biride Nirvana’dır. Nirvana'nın kayıp gençlik olgusu üzerinde durması, tamamen vokalisti Kurt Cobain’in içinde bulunduğu durumun bir yansıması olsa gerek. Uyuşturucu bağımlılığı hat safada olan Kurt kendini sonunu hazırlamıştır. Seattle’deki evine kapatan Kurt Cobain'in cesedi ölümünden dört gün sonra, 8 Nisan 94'te bir elektrik teknisyeni tarafından bulundu. "Rock'n roll denen miti işte böyle paramparça ederim" demiş oldu bir bakıma.

Metalin Şovalyeleri ve Ölümleri
1 sayfadaki 1 sayfası